Laparoskopija u ginekologiji
Laparoskopija predstavlja savremenu, bezbednu i pouzdanu proceduru kojom se danas mogu rešiti brojna ginekološka stanja koja su nekada iziskivala velike, otvorene operacije uz koje je vezan dug i bolan oporavak. Za razliku od metoda otvorene hirurgije, laparoskopija se bazira na pravljenju više manjih rezova (najčešće tri) dužine od 0.5 do 1 cm kroz koje se specijalnim instrumentima obavlja sagledavanje i operisanje promena u maloj karlici, Operacija se izvodi uz pomoć posebnih instrumenata na bazi struje, lasera ili ultrazvučnog noža.
Prednost ove metode jeste što se ceo operativni zahvat može dokumentovati u formi video zapisa i slika. U oblasti ginekologije gotovo sve operacije koje su se nekada radile otvorenom metodom danas se mogu uzraditi laparoskopskom.
Koja stanja operišemo laparoskopski u ginekologiji?
Najčešći razlozi zbog kojih se vrši laparoskopija su ispitivanje i eventualno otklanjanje nekih od uzroka steriliteta, nejasni bolovi u trbuhu, dijagnostikovanje i/ili hiruško uklanjanje endometrioze, vanmaterične trudnoće, cisti i tumora.
- Laparoskopija nam omogućava da:
- vidimo organe male karlice i uočimo eventualne nepravilnosti;
- proverimo prohodnost jajovoda u sklopu ispitivanja steriliteta;, ili izvršimo oeraciju na jajovodima ukoliko postoji neko oštećenje
- uklonimo postojeće priraslice u maloj karlici;
- uradimo biopsiju (uzmemo uzorak tkiva) koji želimo da ispitamo;
- uklonimo postojeće ciste ili tumore na jajnicima;
- uklonimo vanmateričnu trudnoću koja predstavlja jedno od urgentnih stanja u medicini
- Operativno lečimo sve stadijume i oblike endometrioze
- Operativno lečimo miome materice; i sa spoljne strane i u zidu materice (subserozne i intramuralne)
- Operativno uklonimo matericu sa/bez jajnika u sklopu lečenja onkoloških i drugih stanja – histerektomija
Šta je to transvaginalna laparoskopija?
Transvaginalna laparoskopija je procedura kojom se endoskopom malog promera (manjeg nego kod klasične laparoskopije) pristupa jajnicima i jajovodima u prvom redu u cilju dijagnostike određenih stanja koja mogu ometati začeće.
- Transvaginalnu laparoskopiju najčešće radimo u slučajevima:
- kada želimo da ispitamo uzrok steriliteta (tada se najčešće ova procedura kombinuje sa histeroskopijom)
- dijagnostikujemo endometriozu uz mogućnost uzimanja uzoraka
- lečimo policistične jajnike metodom elektropunkcije
Ova procedura daje velike mogućnosti u ispitivanju ne samo prohodnosti jajovoda (kada se kontrast izliva ili ne izliva u trbušnu duplju prilikom propuštanja istog kroz matericu i jajovode), već i u analizi suptilnih poremećaja sluzokože jajovoda, koji imaju veliki klinički značaj a teško se dijagnostikuju drugim procedurama.